Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo
en

Magazín LEJAAN

O knihách a snívaní s Petrou Caudr, zakladateľkou Book Therapy

O knihách a snívaní s Petrou Caudr, zakladateľkou Book Therapy

Foto: Tomáš Třeštík

Tiež patrí večerné čítanie v perinách medzi vaše najobľúbenejšie aktivity? U nás v Lejaan rozhodne. A pretože na tento rituál nestačí len pohodlná posteľ, spojili sme sa s kurátorským kníhkupectvom Book Therapy. Spoločne vám predstavujeme knihy inšpirované kolekciami Lejaan, ktoré by vo vašej knižnici rozhodne nemali chýbať.

Pri tejto príležitosti sme vyspovedali Petru Caudr, zakladateľku a majiteľku Book Therapy. Zistili sme, čo rada čítala ako malá, na akú knihu sa chystá, prečo vzniklo Book Therapy a spoločná spolupráca alebo ako sa jej páči v našom pražskom showroome.

Ste zakladateľkou a majiteľkou kurátorského kníhkupectva Book Therapy. Sprevádzala vás láska ku knihám už od detstva, alebo ste si k nim našli cestu až neskôr?

Určite od detstva. Od malička som strašne veľa čítala, naučila som sa to veľmi skoro. V rodine sme boli navyše vždy obklopení knihami. Dedo veľa čítal detektívky a francúzske knižky, mamka aj teta v tom pokračovali. Pamätám si, že už v útlom veku som milovala návštevy knižníc.

Spomínate si na prvú knihu, do ktorej ste sa zamilovali?

Tak to boli Neználkovy příhody od Nikolaje Nikolajeviče Nosova. Taká obrovská blbosť. Myslím, že to bola dokonca trilógia. Boli to prvé knihy, ktoré som naozaj čítal sama.


Čo vás viedlo k založeniu Book Therapy?

Išlo o kombináciu viacerých faktorov. Príbeh je taký, že sme veľa cestovali a na každej ceste viedli naše prvé kroky do galérií alebo concept storov. To sú miesta, ktoré mám stále veľmi rada. Sú pre mňa zdrojom neutíchajúcej inšpirácie. Tak sme si hovorili, že by bolo fajn niečo podobné otvoriť v Prahe. Že keď sa to páči nám, tak sa to musí páčiť aj ďalším. (smiech) Takže to bol základ. Najskôr bolo našou víziou mať viac produktov, kvôli priestoru sme to ale obmedzili (len) na knižky. Teraz sa zameriavame primárne na coffee table books, fotografické knižky, cestovanie, architektúru, interiérový design… To je taká moja vášeň. Book Therapy je jednoducho zmes toho, čo mám ja sama naozaj rada.

A aké knihy máte zo všetkých najradšej?

Absolútne som si zamilovala francúzske rodinné vydavateľstvo Assouline. Oni sami hovoria, že ide o cestovateľské knihy, ale tým formátom sú to klasické coffee table books. Majú naozaj úchvatné fotografie. Keď tými knihami listujete, tak sa naozaj prenášate na konkrétne miesta. Dokážu neskutočne zachytiť ten genius loci. Takže od nich čokoľvek. Grécke ostrovy, Sicília, Lake Como…

Takže primárne cestovateľské knihy?

Áno. Jednoducho tam, kde sa spája cestovanie, architektúra, dizajn, jedlo – to je moje.

A čo beletrie? Romány? Na tie nie ste?

Priznám sa, že tento typ kníh nestíham. Úprimne povedané, beletriu som odsunula nabok a veľa z nich prenechávam kolegyniam v obchode, ktoré sú v tom rozhodne zručnejšie ako ja.

Akú knihu čítate aktuálne, alebo na akú sa chystáte?

Keďže sa blíži letná olympiáda v Paríži, tak vychádza veľa kníh venovaných Francúzsku. No a ja som si zaobstarala jednu interiérovú. Volá sa The New French Look: Interiors with a contemporary edge od Lauren Li. Na tú sa veľmi teším! Inak mám veľa obľúbených časopisov ako Monocle alebo Konfekt. To sú moje stálice, ktoré sa snažím čítať stále.

Čo majú podľa vás Lejaan a Book Therapy spoločné?

Určite dôraz na kvalitu, detail a prozákaznícky prístup. Obe značky si svojich zákazníkov naozaj rozmaznávajú.


Prečo vám spojenie Lejaan a Book Therapy dáva zmysel?

Celá táto spolupráca bola môj nápad, pretože sa mi Lejaan vždy veľmi páčil. Dlho jeho príbeh sledujem. A naše spojenie mi prišlo vlastne veľmi prirodzené. Posteľ je pre mňa symbolom oddychu, miestom na čítanie a odpočinku. Kiežby som mala viac času, aby som sa tomuto rituálu mohla oddávať každý večer.

Máte doma obliečky Lejaan?

Mám. A úplne som im podľahla! Je to niečo fantastické, naozaj. Často som k reklamným sloganom a sľubom skeptická, ale ten rozdiel je, oproti ostatným značkám, naozaj enormný. Takže som všetko vypratala a spíme už iba v Lejaan. Aktuálne od vás máme Cosy Sunday, teraz som dokúpila Never Too Late a v košíku mám Quiet Jungle. Neverila som, aký rozdiel to môže byť, ale je to bomba. Dokonca som namotala už aj svokru. (smiech) Tá má teraz Father's Playground a je tiež nadšená.

Rozhovor sme uskutočnili v našom pražskom showroome. Ako sa vám tu páčilo?

Nádhera. Úplná oáza pokoja v inak rušných Nuslích. Hneď ako skončíme, tak si tu musím všetko vyskúšať. (smiech) Hlavne si chcem pozrieť uteráky a veci do kúpeľne.


Prehľad článkov