Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo
en

Magazín LEJAAN

Termoregulácia: Prvý krok ku kvalitnému spánku

Termoregulácia: Prvý krok ku kvalitnému spánku

Termoregulácia je jedna z najdôležitejších vlastností organizmu, ktorá ovplyvňuje kvalitu ľudského spánku. Schopnosť optimalizovať telesnú teplotu, a to aj napriek okolitým podmienkam, môžu podporiť aj tie pravé výplne alebo obliečky.

Vnútorná a vonkajšia telesná teplota

Človek má dva typy telesnej teploty – vnútornú a vonkajšiu. Vnútorná teplota sa týka predovšetkým brucha, hlavy a hrudníka. Ideálne sa pohybuje okolo 36-37 °C, pričom jej stabilitu z veľkej časti ovplyvňuje náš zdravotný stav. Pokiaľ je hodnota nestabilná, telo nás upozorňuje na chorobu. Oproti tomu vonkajšia teplota nás informuje o stave svalov a kože. Je hodnotovo viac nestabilná, pretože ju ovplyvňujú striedajúce sa okolité podmienky.

Keď je človeku zima, začína sa triasť, pretože sa telo snaží o tvorbu energie pomocou skracovania svalov. Naopak, ak je nám horúco, dochádza k poteniu, čo je proces prenosu vlhkosti na povrch tela. Odtiaľ sa pot odparuje a telo sa tým ochladzuje. 


Termoregulácia ako kľúč pre pokojný spánok a svieže prebúdzanie.

Termoregulácia ako kľúč pre pokojný spánok a svieže prebúdzanie.

Termoregulácia pri spánku

Vo chvíli, keď na nás prichádza únava, telo začína pomaly znižovať svoju vnútornú telesnú teplotu a pripravuje sa na spánok, pretože jedine ochladený organizmus dovolí mozgu potrebnú regeneráciu.

Keď zaspíme, akékoľvek výkyvy teploty kvalitu odpočinku zhoršujú. Dochádza k opakovanému narušeniu spánku, bdeniu alebo úplnému prebudeniu. Je preto potrebné udržiavať v blízkosti tela mikroklímu, ktorá naplno uspokojí všetky jeho potreby. So stabilizáciou mikroklímy pomáha kvalitný matrac, ale aj dobre zvolená plachta, obliečky, paplón a vankúš.


Všetko začína pri výplniach

Máte tendenciu sa pri spánku viac potiť, alebo sa naopak nemôžete zahriať? Pokiaľ ste súčasťou prvej skupiny, je pre vás ideálnou voľbou výplň, ktorá dýcha a medzi jej hlavné prednosti patrí schopnosť efektívne odvádzať vlhkosť. V našej ponuke toto hravo spĺňajú paplóny a vankúše Comfort.

Ak trpíte skôr zimomravosťou, odporučili by sme siahnuť po rade Classic. Tá efektívne udržuje teplo, ktoré naše telo prirodzene produkuje. Častú chybu robia ľudia, ktorí si spálňu umelo vykurujú, a pritom spia pod výplňami, ktoré nesprávne fungujú. Dochádza potom k nadmernému prehrievaniu, pri ktorom si telo nemá možnosť oddýchnuť. Ideálne v miestnosti udržujte teplotu 16-20 °C, o zvyšok sa hravo postará kvalitná výbava postele. 

Ak vás v každom ročnom období trápi niečo iné a chcete výplň, ktorá vám bude dokonale slúžiť po celý rok, stavte na prémiové výplne Down Comfort z certifikovaného husacieho peria. Má skvelé termoregulačné aj absorpčné schopnosti a zabezpečí dokonalý spánok za akýchkoľvek podmienok.


Záleží, na čom spíte

Medzi ďalšie kľúčové faktory, ktoré termoreguláciu ovplyvňujú, patrí správny matrac navlečený kvalitnou plachtou. Matrac vyberajte tak, aby vlhkosť nezadržiaval, ale aktívne ju odvádzal. Namiesto klasického penového odporúčame zvoliť matrac gélový, pružinový alebo latexový. Skvele fungujú aj matrace s kokosovým vláknom.

Plachta by mala byť dostatočne priedušná, aby sa vlhkosť cez ňu transportovala do matraca a odtiaľ bola odvádzaná preč.


Obliečky ako čerešnička na torte

Kvalitný základ v podobe dokonalých výplní, funkčného matracu a plachty najlepšie doplnia prémiové obliečky, ktoré ich prednosti pozdvihnú na novú úroveň. Najdôležitejšie je, aby posteľná bielizeň bola priedušná, čo spĺňajú všetky naše kolekcie. Potom už je len na vás, aký materiál z našej ponuky preferujete alebo akým zložením sa pýši váš vysnívaný odtieň.


Pár praktických rád

Teplo z tela odvádzajú najviac nohy a hlava. Ako teda dosiahnuť efektívnu izoláciu? Pokiaľ je vám pri zaspávaní často zima, oblečte si ponožky a skúste sa na pár minút až po čelo schovať pod paplón. Zvyšok tela nechajte voľne dýchať, aby nedošlo k už spomínanému prehrievaniu.

Máte naopak problém s potením? Skúste si obliecť pyžamo. To totiž slúži ako prvá bariéra, ktorá od tela vlhkosť odvádza a vedie ju cez obliečku a výplň až k úplnému vypareniu.

Zaslúžený odpočinok

Aby ste pri odpočinku docielili maximálnu regeneráciu, pohodlie a perfektnú termoreguláciu, musia sa všetky spomínané elementy vzájomne dopĺňať. Kvalitný spánok je jednoducho tímová hra, ktorá stratu akéhokoľvek hráča ťažko nesie.

Cieľom je, aby vám bolo pod paplónom príjemne, telo sa nemalo potrebu potiť, ale zároveň nedochádzalo k nadmernému úniku tepla. A o to sa perfektne postará práve termoregulácia. Výsledkom je balans aj pokojný spánok plný ničím nerušených snov.

Prehľad článkov