Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 14 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 14 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 14 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 14 dní zadarmo
en

Magazín LEJAAN

Na návšteve u Lukáša Kimličku

Na návšteve u Lukáša Kimličku

@lukasshome

Študoval módu, venoval sa návrhárstvu, stylingu a dnes je jeho hlavnou doménou módna fotografia. Vitajte v štýlovom byte Lukáša Kimličku, za jeho jedinečnou estetikou a zbierkou sklenených váz sme tentoraz vyrazili až na Slovensko.

Pred rokom ste opustili svoj život v Bratislave a našli si domov v menšom meste. Cítite sa tu „doma“?

Zatiaľ si stále iba zvykám. Všetko je tu pre mňa nové a tak to chce nejaký čas, kým sa tu budem cítiť ako doma. Ale býva sa mi tu veľmi dobre a pocit domova mi dáva napríklad aj to, že v byte v ktorom bývam kedysi žila moja babička. K tomuto prostrediu sa mi viaže veľa pekných spomienok.

Čo podľa vás tvorí domov?

Pohoda a pocit bezpečia. A samozrejme dobrí susedia.


„Rád kombinujem na prvý pohľad nesúrodé veci, materiály a štruktúry.“

„Rád kombinujem na prvý pohľad nesúrodé veci, materiály a štruktúry.“

Navrhovali ste si interiér bytu sám?

Áno. Mal som veľa inšpirácie z internetu, sociálnych sietí a z magazínov. Vedel som, že chcem v byte zachovať ten pocit, že v ňom žila moja babička. Chcel som, aby tam ostali niektoré pôvodné prvky a zároveň som chcel, aby bol moderný a presne šitý na môj vkus.

Kde sa vzala vaša vášeň pre interiérový design?

Odmalička som mal vzťah k pekným veciam. Vyštudoval som odevný dizajn a teda nejaký ten cit pre estetično asi mám. Rád kombinujem na prvý pohľad nesúrodé veci, materiály a štruktúry. Mám rád minimalizmus, ale zároveň sa mi páči aj maximalizmus. Pri zariaďovaní môjho bytu som veľakrát riešil dilemu, akým smerom sa budem uberať. Myslím, že som zvolil takú zlatú strednú cestu. :)

Akými tromi slovami by ste popísali svoj byt?

Útulný, čistý, dizajnový.


Ako často v byte niečo meníte, posúvate, sťahujete?

Celkom často, ale snažím sa už niektorým veciam nájsť stále miesto, ale aj tak mám nutkanie ešte čokoľvek v byte menit a presúvať nábytok, dekorácie alebo obrazy na stene. V niektorých veciach som dosť nerozhodný a hlavne mám pocit, že musím v byte niečo stále vylepšovať.

Aký kúsok ste zháňali do bytu najdlhšie?

Mramorový stôl do pracovne. Nikde som nevedel zohnať taký, ktorý by bol presne podľa mojich predstáv. Nakoniec som si ho dal vyrobiť na mieru podľa vlastného návrhu.


Lukášova pracovňa a mramorový stôl vyrobený na mieru.

Lukášova pracovňa a mramorový stôl vyrobený na mieru.

Kam na Slovensku pre najlepšie kúsky z druhej ruky?

Na Slovensku je dosť bazárov, kde sa dá zohnať vintage nábytok, alebo doplnky do bytu. Jeden taký je aj v Malackách, kde žijem. Kúpil som tam napríklad lampu, ktorú mám na nočnom stolíku v spálni.

Niektoré kusy nábytku som kúpil cez dizajnové predajne, ktoré ponúkajú zrenovovaný vintage nábytok dovezený napríklad z Talianska. A pre lustre som bol v Košiciach, kúpil som ich cez Bazoš.

Ako vznikla vaša zbierka sklenených váz? Máte vystavené všetky?

Sklo ma fascinovalo už na vysokej škole. Vtedy som si povedal, že ak raz budem mať svoj byt, určite tam chcem mať veľa skla. Prvú vázu som kúpil cez internet. Prekvapilo ma, že cena bola naozaj nízka. Začal som preto tieto vázy z hutného skla zbierať. Pomaly sa z toho stala vášeň a ja som sa oboznamoval s názvami jednotlivých kolekcií, ako aj s menami autorov a sklární, kde sa vázy fúkali. Postupom času bolo čoraz ťažšie takéto vázy zohnať a ceny išli dosť vysoko. Mám ich ešte veľa schovaných, nie všetky sa mi podarilo vystaviť. Zrejme budem musieť dať dorobiť nové police.


Sklenené vázy všetkých tvarov a farieb zdobia celú stenu Lukášovej pracovne.

Sklenené vázy všetkých tvarov a farieb zdobia celú stenu Lukášovej pracovne.

Aký kúsok nábytku alebo doplnok máte v hľadáčiku teraz?

Myslím, že všetko, čo som potreboval už mám. Takže nič nehľadám. Napriek tomu stále sledujem stránky s vintage nábytkom a navštevujem rôzne bazáre. Fascinuje ma to a inšpiruje zároveň.

Vyrábali ste si niečo v byte sám?

Jediná vec, ktorú som si vyrobil v byte, sú zárubne dverí v spálni. V podstate som iba staré zárubne oblepil okrasnými lištami a celé som to natrel na bielo.


Čo podľa vás zútulní každý priestor?

Určite doplnky. Ja som sa najprv doplnkom v byte vyhýbal, bál som sa, že to tu bude preplnené, ale vyzeralo to bez nich tak sterilne a absolútne neútulne. Bránil som sa aj vankúšom na sedačke a závesom. Teraz si to bez nich neviem predstaviť. Myslím, že bytový textil zútulní každý priestor.

A čo by mal mať každý doma?

Veľkú posteľ. Vždy som si hovoril, že až si raz budem zariaďovať vlastný byt, tak chcem spálňu, ktorá bude vyzerať ako hotelová izba. S veľkou a vysokou posteľou a množstvom vankúšov.


Môj obľúbený rituál je…

ležať na gauči a čítať si.

Obľúbené miesto v byte je…

sadnúť si v kuchyni za bar k laptopu a spraviť si kávu. Rád pri vybavovaní mailov pijem kávu a pritom pozerám z okna.

Moje najobľúbenejšie bytové doplnky sú…

obrazy a kvety.

Doma najradšej nosím…

tepláky a tričko.

Keď príde niekto prvýkrát na návštevu, vždy ho prekvapí, že…

je byt v skutočnosti menší ako na fotkách.


8 OTÁZOK PRE LUKÁŠA

Sprcha, alebo vaňa?

Sprcha.

Ranné vtáča, alebo nočná sova?

Ranné vtáča.

Spánok pod hviezdami, alebo v luxusnom hoteli?

Pod hviezdami.

Staré veci z druhej ruky, alebo novinky?

Staré veci z druhej ruky.

Minimalizmus, alebo maximalizmus?

50/50. :)

Dokonalý poriadok, alebo kreatívny chaos?

Ako kedy.

Večer na párty, alebo v posteli?

V posteli.

Ranná káva, alebo čaj?

Káva.


„Rád tam sedím s notebookom a vybavujem e-maily. Pijem pripravenú kávu a pozerám sa pri tom z okna.“

„Rád tam sedím s notebookom a vybavujem e-maily. Pijem pripravenú kávu a pozerám sa pri tom z okna.“

PRODUKTY Z ČLÁNKU

Teplošedé obliečky Father's Playground

Šedomodré obliečky Afternoon Strom

Antracitovo šedé obliečky Deep Secret

Antracitovo šedá plachta Deep Secret

Pletená deka Monochrome Melange

Tkaná deka Woven Monocolour

Tkaný dekoračný vankúš Woven Monocolour

Biele uteráky Delicate Cotton

Svetlošedé uteráky Delicate Cotton

Mohlo by sa vám páčiť

Interiéry, v ktorých sa dobre žije

Interiéry, v ktorých sa dobre žije
Ambiciózne, inovatívne, prekračujúce hranice obvyklého - takto svoje projekty popisuje architektonické štúdio Perspektiv, ktoré aktuálne prechádza exp...

Návšteva na Chalupe medzi pivnicami

Návšteva na Chalupe medzi pivnicami
Ako to vyzerá, keď milovníci jedla prepadnú chalupárčeniu? Marika s Jirkom, manželia a autori blogu Kitchen Story, o vlastnej chalupe dlho snívali. Pr...
Prehľad článkov