Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2
en

Magazín LEJAAN

Na návšteve u Pavlíny Louženskej

Na návšteve u Pavlíny Louženskej

@pavlina_speaks

Stojí za úspešnou platformou #HolkyzMarketingu a ako certifikovaný mentor od Google pomáha mladým značkám rásť. Svojím domovom plným ikonického designu nás tentoraz previedla Pavlína Louženská. Prečítajte si, prečo interiérový dizajn prirovnáva k tvorbe webu, aké sú jej rituály a kde loví jedinečné kúsky do svojho bytu.

ČO PODĽA TEBA TVORÍ DOMOV?

Domov nie je miesto, ale pocit. Pocit bezpečia. Pocit, že je niečo moje. Pocit, že môžeš odkopnúť topánky a povoliť gombík na nohaviciach. Pocit, že toto miesto som ja. Domov podľa mňa odráža to, kým si, čo máš za hodnoty, čo sa ti páči. Preto je pre nás tak intímne niekoho pozvať „hore“. A preto sa tak ťažko hľadá pocit domova v hotelových izbách. Nie sú ani trochu vaše.


MÁŠ NEJAKÝ OBĽÚBENÝ RITUÁL?

Zaliezť na celý večer do vane. A potom sťahovanie. Moja mama sa celé moje detstvo sťahovala a ja som to po nej zdedila. Som nervózna, keď majú veci v byte veľmi dlho svoje nemenné miesto.

ČO BY MAL MAŤ KAŽDÝ DOMA?

Miesto, kde sa môžeš schúliť do klbka. Pozerať Too Hot to Handle, alebo si fúkať rany po nepríjemnom rozchode. Jednoducho miesto, kde sa cítiš bezpečne a v pokoji. Môže to byť výklenok, kreslo, posteľ, alebo čokoľvek iné.

MÁŠ VO SVOJOM BYTE NEJAKÉ OBĽÚBENÉ MIESTO?

Mám rada akýkoľvek nezaplnený priestor. Vyrástla som v malom byte na sídlisku, kde sa neustále optimalizovali úložné priestory. Škatuľa pod posteľou, možnosť niečo skladovať v pohovke, alebo podhlad na WC. Neustále sme vymýšľali, ako dobre veci skladovať. Aktuálne mám doma sklad aj šatník a vďaka tomu môžem vo zvyšku bytu dýchať, nechať tam dosť priestoru na život.


„Mám rada akýkoľvek nezaplnený priestor.“

„Mám rada akýkoľvek nezaplnený priestor.“

KDE NAJRADŠEJ KUPUJEŠ NÁBYTOK?

Mám rada veci, ktoré sa podarí uloviť chlapcom z Nanovo. Vždy mi k lampe alebo kreslu predajú aj príbeh. Moje obľúbené hnedé kreslo, ktoré od nich mám, si mladý pár kúpil za peniaze, ktoré dostali od rodičov na svadbu. Boli určené na auto, ale oni v Tuzexe objavili dve kreslá a povedali si, že v nich chcú vedľa seba zostarnúť. Do Nanovo sa dostali z dedičstva ich dcéry. A okrem toho, že je to najpohodlnejšie kreslo, aké mám, tak ma vždy hreje myšlienka, že so mnou dostalo druhú šancu.

A tiež trávim hodiny na bazároch s nábytkom. Od Sbazaru, cez 1stdibs až po blšáky. Mám slabosť pre vintage z IKEA.


Lampy všetkých tvarov a farieb zdobia každú miestnosť Pavlíninho bytu.

JE NIEČO, ČO PODĽA TEBA ZÚTULNÍ KAŽDÝ PRIESTOR?

Pohodlie je podľa mňa o tom, že je ti v tom byte dobre. A to sa nerobí dečkami, ale tým, že zariaďuješ byt sám sebe na mieru. „Hovoríme, že každý z nás je výnimočný, a potom bývame v kópiách toho istého showroomu z IKEA. To je predsa škoda!

Keď pomáham kamarátom navrhovať byty, bavím sa s nimi o tom, ako žijú, čo robia a ako trávia čas. Niekto väčšinu dňa trávi za počítačom a nechodia za ním návštevy, a tak ani nebude potrebovať veľký stôl. Keď navrhuješ weby používaš tracking toho, ako sa ti užívateľ pohybuje na webe, o tom istom premýšľam aj pri bytoch. Robím si heat mapu pohybu a pýtam sa sama seba, prečo netrávim toľko času v obývačke, alebo v nejakom kresle, a čo by sa muselo zmeniť, aby som tam bola viac. Aj preto sa tak často sťahujem.

Veľmi ma ovplyvnila Ilsa Crawford (1) a jej prístup k navrhovaniu interiérov. Hovorí, že interiéry majú reflektovať a navodzovať emócie. Že máš najskôr skúmať pocity, ktoré chceš mať na tom mieste, a až potom vymýšľať, akú pohovku potrebuješ a kde bude stáť.

Ale nech som konkrétna – keď som hovorila s interiérovými dizajnérmi, poradili mi venovať veľkú pozornosť svetlu. Aby bolo viac zdrojov v rôznych úrovniach s pohľadu očí. A dôležitá je aj teplota žiaroviek, nikto nechce bývať na nemocničnej chodbe s modrým svetlom. Tak mám všade po byte malé lampičky. Obvykle ich lovím na Nanovo.

(1) Tip: Na Netflixe je o nej dokument Abstract.


POVIEŠ NÁM VIAC O SVOJEJ LOVESTORY SO STOLIČKAMI?

Stoličky sú symbolické. ​Kúpou stoličky často uzatvárame sľub sami so sebou. Odteraz si budem viac čítať. Odteraz budem mať veľkú rodinu, ktorá sa bude schádzať okolo stola. Odteraz mám svoje miesto v tejto kancelárii.

Zakaždým majú príbeh. Počúvam ľudí, čo mi rozprávajú o svojom obľúbenom nábytku, a skoro vždy sa jedná o stoličku. Pretože ju navrhol Eames inovatívnymi metódami, pretože je po babičke, pretože je to ich kreslo pri stole.

Stoličky sú bezpečie. Miesto, ktoré je tak veľké, že sa v ňom odohráva celý vesmír našej existencie, a dosť malé na to, aby sme sa cítili v bezpečí. Už kedysi dávno sme si hľadali bezpečnú jaskyňu, úkryt pred svetom a teraz nám túto rolu hrajú kreslá.

A v neposlednom rade – stoličky sú znakom pokroku. Po dlhú dobu boli výsadou kráľovského dvora. Symbolom moci. Len rytieri mohli zasadnúť (na stoličky) okolo okrúhleho stola. Len Mária Antoinetta mohla jesť jahody na daybed. Len kráľ mohol zasadnúť na trón.

Je toho toľko! Viac o stoličkách som písala aj vo svojom newsletteri.


„Je to najpohodlnejšie kreslo, aké mám.“

„Je to najpohodlnejšie kreslo, aké mám.“

KDE HĽADÁŠ INŠPIRÁCIU NA ZARIADENIE INTERIÉRU?

Pinterest. Mám tam asi dvadsaťtisíc uložených obrázkov a väčšina z nich sú interiéry. A potom obľúbení interiéroví návrhári (Ilse Crawford), knižky a časopisy (Milk, ELLE Decoration, Kinfolk, Monocle a veľa ďalších), newslettery (Tyler Watamanuk píše o stoličkách) alebo múzeá úžitkového dizajnu. Teraz v lete som zasa bola vo Vitra Design Museum v Bazileji a zase som odchádzala s hlavou plnou nápadov, ako celý byt presťahovať.

Mám rada, keď viem, čo sa k designu toho konkrétneho kúsku spája za príbeh, alebo chápem kontext, v ktorom vznikol. Preto mám takú veľkú slabosť napríklad pre ohýbané drevo od Artek, alebo lavicu od Lexová Smetana.

ČO SI SI NAPOSLEDY PRINIESLA DO BYTU ? A ČO MÁŠ NA WISHLISTE?

Naposledy nám domov pribudla drevená lyžica od Tadeáša Podrackého, poháre Lasvit, krištáľová guľa, ktorá hádže dúhu, keď na ňu svieti svetlo, a konečne aj vŕtačka.

A veľmi by som si teraz priala stoličku Roly Poly od TooGood, stolček od Hem, obraz od Mateja Macháčka a veľkú kuchyňu.


KEBY U TEBA HORELO, AKÉ TRI VECI BY SI ZACHRÁNILA?

Keď vynechám osobné veci ako fotky alebo šperky, alebo veci, ktoré potrebujem na prácu, tak z vybavenia bytu by to bola moja najobľúbenejšia stolička Vitra LCM, obraz z Indie, ktorý mám po babičke, a knižka The Last Unicorn, ktorú som dostala od svojho priateľa.

KEDY SA DOMA CÍTIŠ NAJŠŤASTNEJŠIE?

Keď tam nie som sama.


PREZRAĎ NÁM SVOJE OBĽÚBENCE.

Lejaan produkt?

Biele obliečky. Zbožňujem pocit hotelovej postele, kde máš kopu vankúšov, dve prikrývky a našuchorený, čerstvo navlečený paplón.

Kvetina?

Tá, čo mi neumrie. Doma mám okrem izbových kvetov vždy rezané kvety. Myslím, že na ne míňam snáď polovicu výplaty. Green Decor na Dejvickej má ekologické fair trade a lokálne kúsky.

Obraz?

Teraz je to trojica Patrik Kriššák, Michaela Červená a David Pešat, čo mi tu visí.

Kus nábytku?

Haha. Stolička? Úprimne, je to ten veľký stôl.

Vôňa?

Vonné papieriky Papier d'Armenie vo vôni Arménska ťa teleportujú do kostola a na rande zároveň. Pálim ich tu po kilogramoch.


„Zbožňujem pocit hotelovej postele, kde máš kopu vankúšov, dve prikrývky a našuchorený, čerstvo navlečený paplón.“

„Zbožňujem pocit hotelovej postele, kde máš kopu vankúšov, dve prikrývky a našuchorený, čerstvo navlečený paplón.“

5 OTÁZOK PRE PAVLÍNU

Nové kúsky, alebo poklady z druhej ruky?

Všetko. Haha.

V posteli s knihou alebo Netflix?

Vždy knižka. Do tej doby, kým sa neobjaví na Netflixe dokument o F1.

Ranné vtáča, alebo nočná sova?

Rozhodne sova. Pracujem hlavne v noci.

Dlhá vaňa, alebo rýchla sprcha?

Vaňa!

Jeden vankúš, alebo kaskáda?

Kaskáda cez deň, ale na noc len jeden.


PRODUKTY Z ČLÁNKU

Šedomodré obliečky Afternoon Storm

Biele obliečky Daily Notes

Zelená pletená deka Colour Melange

Zelená dekoračná obliečka na vankúš Colour Melange

Modrá dekoračná obliečka na vankúš Colour Melange

Béžová tkaná deka Woven Monocolour

Béžová dekoračná obliečka na vankúš Woven Monolocour

Svetlomodré uteráky Playful Cotton

Biele uteráky Playful Cotton

Tmavosivé uteráky Confident Hemp

Mohlo by sa vám páčiť

NA NÁVŠTEVE U VERONIKY FENDRYCH FRANKOVEJ

NA NÁVŠTEVE U VERONIKY FENDRYCH FRANKOVEJ
Pred 10 rokmi si založila módny blog a dnes vlastní e-shop s oblečením a doplnkami Bechick.com. Preskúmajte s nami štýlový domov Veroniky Fendrych Fra...

Čo tento rok darovať pod stromček?

Čo tento rok darovať pod stromček?
Niekto darčeky nakupuje so starostlivou stratégiou mesiace dopredu, iní to nechávajú na poslednú chvíľu. Všetci ale majú rovnaký cieľ - zaobstarať ...
Prehľad článkov