Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 30 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 30 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 30 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 30 dní zadarmo

Magazín LEJAAN

Na návšteve u Rachel Smékalové

Na návšteve u Rachel Smékalové

@racheldejapris

Rachel Smékalová, zakladateľka concept storu s kurátorským výberom vintage nábytku a doplnkov Qurated, ale predovšetkým mama kúzelného Siddhartha. Keď sa práve nevenuje synovi, pravdepodobne hľadá, lakuje alebo brúsi unikátny kus nábytku.

V byte na Novom Meste nachádzame zdanlivo nesúrodé kombinácie doplnkov, nábytku a farieb, ktoré spoločne harmonicky fungujú. Rachel sa sem sťahovala tehotná, s priateľom Sahilom, z malého bytu do priestrannejšieho, kde sa nájde miesto pre detské dupačky aj na realizáciu ich snov.


Ako ťa napadlo založiť Qurated?

Pôvodne som brala Qurated ako privyrobenie a malý projekt, ktorému sa budem venovať pri materskej, ale postupne ma to posunulo k niečomu väčšiemu, čo ma napĺňa. Spolupracujeme so stolárom a so sklárom a snažíme sa nepredávať len veci, ale celkovo prístup k životu. Niekedy si hovorím, že by som mala zvoľniť a byť jednoducho len mama, ale toto sa asi prihodí, keď začne človek robiť niečo, čo ho baví, že ho to nadchne a pohltí.

Kde čerpáš inšpiráciu?

Mňa inšpiruje to, čo mi prichádza do života. Výstavy, koncerty, cestovanie, ako sa žije v Austrálii, v Londýne, pri mori…


Máš originálnu estetiku, ktorá sa vymyká trendom…

Verím, že miesto, kde žijeme, utvára našu osobnosť na dennej báze. Skôr než estetika by som povedala feeling a flow. Je to nejaká životná perspektíva, ktorá sa veľmi organicky vyvíja a mení. Milujem farby, kontrasty, textúry – to je na prvom mieste. Keď sa prechádzaš po miestnosti, tak zapájať ako oči, tak ruky. A vnímať, či niečo cítiš. Štruktúru dyhy, dreva, mäkkosť alebo hrubosť látok, studenosť mramoru a chrómu, ako škrípe podlaha a čo to v tebe vyvoláva. Ako ide cez deň svetlo - ako sa hrá s priestorom. A potom ako žiješ, čo potrebuješ. Čo naopak nepotrebuješ. Až potom hľadám nejakú vizuálnu rovnováhu, aby som sa nezbláznila z tých vnemov.


Doma je tam, kde?

Tam, kde mám Siddýho a Sahila. 


Máš nejaký obľúbený rituál?

Ja veľa rituálov nemám, ale každé ráno si dávam svoju obľúbenú rozpustnú kávu s horou mlieka. Nejako nemôžem inak, je to moja guilty pleasure.


Aké je tvoje najobľúbenejšie miesto v byte?

To je ťažká otázka… Ja mám rada celý byt ako entitu, ktorá sa vyvíja a žije, takže aj moje obľúbené miesto sa presúva, ale samozrejme posteľ je fajn.


Tvoj Lejaan favorit je?

Tak to viem povedať hneď, všetky tie vaše chrumkavé vankúše z radu Comfort podobné periu, zaboríš sa do nich a prechrumkáš sa k tomu najsladšiemu spánku.

Máš nejakú obľúbenú domácu vychytávku?

Konštantne upratovať a mať pani Naďu.

Ako vonia domov?

Ako spotená hlavička môjho syna, to je tá najlepšia vôňa na svete.

Ako sa zmenila vaša domácnosť po tom, čo sa vám narodil syn?

Veľa vecí je teraz uložených hore. Predtým som mala na zemi knižky, sviečky, vázy. Myslela som si, že mi to bude chýbať, ale nejako som sa s tým naučila žiť a brať to tak, ako to je.


Čo by mal mať každý doma?

Niečo z Qurated… a z Lejaanu.

Aké sú tvoje obľúbené bytové doplnky?

Vázy, svetlá, svietniky, mramor.

Máš interiérové zásady, ktorých sa držíš?

Kombinovať rôzne materiály a textúry a nedržať sa pri zariaďovaní šablóny.

Aké sú tvoje tipy na to, ako zútulniť priestor?

Svetlom, snažiť sa rozsvietiť všetky tmavé rohy, svetlo podľa mňa vytvára domov. Všeobecne mám rada látky. Je fajn kombinovať rôzne materiály a držať ich v jednom tóne, a potom treba experimentovať s obrazmi. Snažím sa vnímať byt ako celok, náš pohľad totiž nekončí pri jednom mieste, ale putuje priestorom. Nie je statický, a podľa toho pri zariaďovaní premýšľam. Chce to prejsť si byt z iných uhlov a vymyslieť príbeh podľa toho, ako putujú oči.


6 OTÁZOK PRE RACHEL


Sprcha, alebo vaňa?

Vaňa.

Ranné vtáča, alebo nočná sova?

Ranné vtáča.

Spánok pod hviezdami, alebo v luxusnom hoteli?

V luxusnom hoteli.

Staré veci z druhej ruky, alebo novinky?

Staré veci.

Minimalizmus, alebo maximalizmus?

Eklektický minimalizmus.

Dokonalý poriadok, alebo kreatívny chaos?

Dokonalý poriadok. Vždy.


PRODUKTY Z ČLÁNKU

Biele obliečky Quiet Jungle

Krémové obliečky Flat White

Tmavozelené obliečky Mum’s Kingdom

Biela plachta Quiet Jungle

Zelený dekoračný vankúš Colour Melange

Zelený pléd Colour Melange

Detské obliečky Tobias' Dream

Šedá plachta Fair Play

Modrý pléd Colour Melange

Vankúš Comfort Medium

Perina Comfort All Season

Župan Naive Vanilla

Mohlo by sa vám páčiť

Lejaan ako ideálny svadobný dar

Lejaan ako ideálny svadobný dar
Svadobný dar je ako bonboniéra. Takmer nikdy neviete, čo vybrať. Poďme spojiť praktickosť s pohodlím, udržateľnosťou, dizajnovými odtieňmi, origina...

Spoznajte naše nové biele kolekcie s prúžkami

Spoznajte naše nové biele kolekcie s prúžkami
K našim minimalistickým kolekciám obliečok sme pridali dve novinky – Daily Notes a One More Song. Nechali sme sa uniesť líniami okolo nás a biely z...
Prehľad článkov