Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2
en

Magazín LEJAAN

Na návšteve u Alex Rambouskovej

Na návšteve u Alex Rambouskovej

@alexrambouskova

Zakladateľka holistického beauty konceptu Beloved, Alex Rambousková, dáva prednosť neutrálnej palete farieb aj uvedomelému fungovaniu ako v profesijnom, tak v súkromnom živote. Svoj byt aj našu konverzáciu prirodzene naplnila harmóniou, úprimným pokojom a čírym optimizmom.

Prečítajte si, ako zmýšľa nad pojmom „wellbeing“, čím si prešla pri rekonštrukcii bytu alebo prečo prepadla obliečkam Lejaan.

Alex, ste zakladateľkou Beloved – beauty konceptu venovaného holistickej starostlivosti a kurátorskému výberu kvalitných produktov. Čo vás inšpirovalo k jeho založeniu?

Príbeh starý, ako podnikanie samé. Nenašla som na trhu to, čo som hľadala. Miesto, kde sa spája kvalita, estetika a príjemné prostredie. Značka, ktorá vyberá produkty zo širšieho hľadiska, hľadá riešenie problémov z rôznych uhlov pohľadu. Vníma veci komplexne, napríklad že pekná pleť nie je len o kréme, ale aj o vitamínoch a doplnkoch stravy.

Čo pre vás znamená wellbeing a ako sa ho snažíte zakomponovať do vášho každodenného fungovania?

Dodnes som nenašla slovenský ekvivalent k tomuto slovu. Pokiaľ hľadáte v literatúre, najčastejšie narazíte na slovné spojenie: „Celková pohoda vo všetkých oblastiach života.“

Wellbeing je v nás aj okolo nás. Celkový pocit pohody nedosiahnete bez rovnováhy, harmónie a starostlivosti o seba a svoje zdravie. Skúste si odpovedať - Z akých rituálov by sa musel skladať váš deň, aby ste mali konštantný pocit pohody? Odpoveď vám načrtne, čo je váš osobný wellbeing. Aké bohatstvo žijeme vo vnútri nás, také potom zažívame navonok. Opačne to veľmi nefunguje.


Keď sa povie slovo „nadčasovosť“, čo sa vám ako prvé vybaví?

Niečo, o čom nemám pochýb, že sa mi bude páčiť aj za dlhšiu dobu. Pretože výber vychádza zo mňa a z toho, čo sa mi naozaj páči. Aktívne sa snažím nepreberať názory iných.

Čo majú koncepty Beloved a Lejaan spoločného?

Silnú potrebu darovať ľuďom kvalitu a rozvíjať ich wellbeing.

Máte za sebou rekonštrukciu bytu v spolupráci s ateliérom DŮMYSL. Čo pre vás bolo pri celom procese najdôležitejšie?

Asi aby priestor reflektoval našu potrebu po pokoji. Aby súznel s tým, čomu veríme a ako vidíme svet. Martin z ateliéru DŮMYSL to s nami nemal jednoduché, ale bol chápavý. Vždy sme sa napokon zhodli a našli spoločné riešenie. Spätne mu za to veľmi ďakujeme a odporúčame ho všetkým známym.


„Wellbeing je v nás aj okolo nás. Celkový pocit pohody nedosiahnete bez rovnováhy, harmónie a starostlivosti o seba a svoje zdravie.“

„Wellbeing je v nás aj okolo nás. Celkový pocit pohody nedosiahnete bez rovnováhy, harmónie a starostlivosti o seba a svoje zdravie.“

Spomínate si pri rekonštrukcii na nejaký moment, ktorý považujete za najťažší?

Kúpili sme nový a kompletne hotový byt. Vedeli sme ale, že nezodpovedá tomu, v čom chceme žiť. Sedeli sme nad plánmi a nakoniec sa rozhodli kompletne zmeniť dispozíciu bytu, vytrhať podlahy, vymeniť novú kuchyňu... V jednej chvíli bol všade len betón a tehly. Bolo to finančne aj časovo nákladné. Ale neľutujeme to!

A aký bol naopak ten úplne najlepší?

Keď sme si uvedomili, čo z toho vzišlo!

Čo pre vás znamená domov a čo ho podľa vás tvorí?

Domov tvoria ľudia a emócie. Malé krásne momenty bežného života. Hranie sa s deťmi, bozk na tvár od manžela, vôňa kávy, smiech, zvuk pri krájaní jedla, čítanie rozprávky pred spaním v posteli.


Aká jeho časť je vaša najobľúbenejšia?

Máme veľkú terasu, vlastne je väčšia ako náš byt. Milujem večery s priateľmi pri grile a s výhľadom na mesto, keď deti skáču na trampolíne alebo chodia na tajnáša trhať jahody, a potom majú umazané tváre. Milujem rána na jogovej podložke, keď je vonku ešte hmla. Milujem sa starať o rastliny a byliny, aj keď som záhradník začiatočník. (smiech)

A aké časti vášho „doma“ majú najradšej vaše deti?

Našu posteľ, v ktorej skoro každú noc skončíme všetci štyria. A keď sa ich ráno spýtam, prečo nezostali spať u seba, vždy odpovedia, že máme lepšiu postieľ a že sa milujú prebúdzať s nami v objatí.


Je niečo, po čom v interiéri ešte túžite?

Obaja s manželom milujeme design a každý máme svojich pár vysnívaných kúskov, ktoré postupne dokupujeme a navzájom si ich nadeľujeme k narodeninám a Vianociam.

Ako často v byte niečo meníte, posúvate, sťahujete?

Zatiaľ sme to neurobili ani raz. Máme radi náš byt tak, ako je.

Čo by podľa vás mal mať doma každý?

Pocit, že je mu tam dobre.

Ste milovníčkou minimalizmu a monochromatických riešení, čo je cítiť aj z vašej značky. Premietate tieto faktory do dekorovania vášho domova?

Ja naozaj žijem to, čo cítim. Beloved aj interiér nášho bytu vychádza vo veľkej miere zo mňa. V mnohých prvkoch vyzerajú dosť podobne, v niektorých až identicky. Podľa mňa práve tá skutočnosť stojí za veľkým úspechom značky.

Do bytu ste zakomponovali aj naše produkty. Povedzte nám, kedy ste sa s Lejaan prvýkrát zoznámili?

Pri zariaďovaní bytu. Hľadala som posledné kúsky pred finálnym nasťahovaním. Mojím snom bolo mať vo vlastnej posteli pocit, aký mávate v luxusných hoteloch – nadýchané vankúše, príjemné obliečky… Jednoducho posteľ v ktorej chcete byť celý deň. (smiech) Začali sme jedným setom obliečok. Teraz ich vlastníme niekoľko, rovnako ako samotné výplne a paplóny. A sú naozaj neprekonateľné.

Aký produkt máte z našej ponuky úplne najradšej?

Ťažká otázka. Aktuálne asi župan, v ktorom trávim občas aj celé dopoludnie. A vankúše, do ktorých sa teším každý večer.


A aký produkt vám v našej ponuke naopak chýba?

Vlnené zimné deky.

Čo vo vás evokuje pocit čerstvo navlečených perín?

Pocit, že v nich chcem stráviť celú nedeľu s knihou v ruke.

Váš ranný rituál zahŕňa skoré vstávanie a kávu na terase. Sprevádza nejaká každodenná rutina aj vaše večery?

Mám dve dcéry, ktoré sú relatívne malé – Elen sú štyri a Thea nedávno oslávila rok. Večery sa točia okolo kúpania, uspávania, upratovania po večeri a vybavovania pracovných e-mailov, na ktoré cez deň nebol čas.


ZverilA ste sa nám, že v posteli rada čítate. Dáte nám na záver nejaké knižné odporúčania?

Nečakajte nič prevratné, pretože mám náročnú prácu a deti, siaham po knihách, ktoré mi niekto odporučí. A väčšinou som posledný zo širokého okolia, kto ich prečíta. Naposledy to bola knižka Vrány od Dvořákovej alebo Kde zpívají raci od Owensovej. Ešte som nevidela filmové spracovanie tej poslednej, nerada pozerám filmy predtým, než dočítam knihu. Ale potom ich rada nahlas kritizujem, že sa nedržali knižnej predlohy a takto som si to rozhodne nepredstavovala. (smiech)


PRODUKTY Z ČLÁNKU:

Svetlohnedé uteráky Playful Cotton

Biely župan Honest White

Béžové a šedé tkané dekoračné vankúše Woven Monocolour

Béžová tkaná deka Woven Monocolour

Žlté a zelené pletené dekoračné vankúše Colour Melange

Žltá a zelená pletená deka Colour Melange

Žiarivo biele obliečky Quiet Jungle

Svetlohnedé obliečky Cosy Sunday

Svetlohnedá plachta Cosy Sunday

Šedý pletený dekoračný vankúš Monochrome Melange

Šedá pletená deka Colour Melange

Detské tehlové obliečky Grandma’s House

Biela obliečka na vankúš Winter Fields

Detská tlmená biela plachta Organic Cloud

Prehľad článkov