Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Vrátenie do 14 dní zadarmo Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2
en

Magazín LEJAAN

Na návšteve u Natálie Pažickej

Na návšteve u Natálie Pažickej

@nataliapazicka

Radi navštevujeme domovy s príbehom a ani tentoraz sme neurobili výnimku. Na začiatku jari nás u seba privítala Natália Pažická, slovenská greenfluencerka, ktorá je súčasťou Forbes listu 30 pod 30 a zakladateľka iniciatívy #everyindividualmatters.

Za svoj život si vyskúšala okrem iného bývanie v Prahe či Amsterdame, dnes sme ju ale navštívili v jej novom bratislavskom byte. Natália do svojho domova za tak krátku chvíľu dokázala premietnuť nielen praktickosť a vkus, ale najmä dôraz na materiály, ktoré vydržia.

Posledné mesiace ste trávili vytváraním nového „doma“, kam ste nás pozvali. Už sa tu cítite ako „doma“?

Bola to láska na prvý pohľad. Keď som do tohto bytu prvýkrát vošla, nahlas som povedala: ,,Tak tento je krásny''. Aj tak som si myslela, že mi nejakú chvíľu potrvá zvyknúť si na nové miesto no nakoniec to prišlo hneď. Je to možno aj tým, že je to novostavba. Z toho bytu cítiť, že nemá históriu. Ja to mám rada, je to ako nové, čisté plátno, ktoré si môžeme zariadiť podľa seba.

Teraz pendlujete medzi dočasným domovom v Prahe a novým bytom v Bratislave, kde sa práve nachádzame. Čo je pre vás vlastne esenciou domova?

Esencia domova je môj priateľ. To, že sa navzájom máme. Bývali sme už aj dlhodobo v Amsterdame v niekoľkých bytoch. Môj priateľ mi vždy z daného miesta urobil domov.


Navrhovali ste si interiér bytu sama?

Mali sme architektku, ktorá nám pomohla s pevným základom od stolára ako skrine, kuchyňa atď. Nábytok a také to interierové zariaďovanie som už riešila ja s priateľom.

A čo váš partner? Zhodli ste sa pri budovaní domova na všetkom, alebo bol niekde kameň úrazu?

My sa vo všetkom zhodujeme, takže aj tu sme sa. (smiech) Išlo to úplne prirodzene, ja som mala na starosti prieskum a návrhy, pretože ma to bavilo a on vlastne so všetkým súhlasil. Sme spolu už takmer dekádu, vkusovo sa veľmi dobre poznáme.

Váš byt je plný praktických a zároveň nesmierne štýlových riešení. Vaše úložné priestory sú geniálne. Kde ste čerpali inšpiráciu?

Všetky tieto praktické riešenia som našla na veľmi dobre známom mieste – Pinterest. (smiech) V mnohých veciach som sa inšpirovala tam.

Vraj ste sa zaviazali, že doma nebudete mať ani jednu čiernu vec. Zveríte sa nám prečo?

Chcela som mať svetlý byt. Ak by tam následne bol jeden čierny prvok, ťahalo by to oči. Narušil by tam pre mňa tú jemnosť, o ktorú sme sa snažili. Čiernej máme ako ľudia už dosť v šatníkoch, v byte som sa jej chcela vyhnúť a podarilo sa.


Akými tromi slovami by ste popísali svoj byt?

Radosť, pokoj, láska.

Ako často v byte niečo meníte, posúvate, sťahujete?

Vôbec nič nemeníme – všetko čo tam je prešlo veľmi podrobným prieskumom, či je to ten pravý kúsok a či nám ho je treba. Pre mňa bola udržateľnosť hlavne v tom, že sme nekupovali zbytočnosti. Každý jeden kúsok v tom byte milujem a verím, že nám bude veľmi dlho slúžiť.

Aký kúsok ste zháňali najdlhšie do bytu? A k čomu máte najsilnejšiu citovú väzbu?

Každý kúsok som zháňala podľa mňa celkom dlho. Ani nie, že zháňala, ale vyberala. Napr. sedačku som vedela, že musím vidieť a sadnúť si na ňu predtým, ako si ju objednáme a tak sme kvôli nej boli 2x vo Viedni, kým sme sa rozhodli. Veci, ktoré som nevedela nájsť som sa rozhodla nekúpiť, kým nenájdem tie pravé. Napríklad vázu. Na tú pravú som čakala cca 6 mesiacov.

Dáte nám tipy na pár obľúbených značiek do domácnosti?

Jednoznačne značka Hay, milujem ich funkčný dizajn spojený s pestrými farbami. Ďalej česká značka Sosone a tak isto krásny a funkčný dizajn z dielne zo Zlína.

Bez čoho by ste už nechceli žiť?

Umývačka riadu. Jednoznačne. Máme spolu krásny vzťah, veľakrát jej ďakujem za jej existenciu. (smiech)


Udržateľnosť je jednou z vašich najdôležitejších životných hodnôt. Odrazilo sa to aj vo vašej domácnosti?

Keď sme začali zariaďovať, chvíľku som mala v sebe veľký boj – toľko vecí a materiálu som ešte nenakupovala nikdy v živote. Preto som chcela zariadiť byt tak, aby úplne odrážal to, čo sa nám páči. Nekupovali sme nič ako niečo dočasné, čo neskôr nahradíme. Radšej sme boli chvíľu bez toho. Kvalitné kúsky, nestarnúci dizajn a hlavne si pri každej jednej veci poriadne premyslieť, či ju potrebujeme. Snažila som sa riešiť aj samotný materiál, no nie pri všetkom to bolo možné – hlavne, čo je v dnešnej dobe ideálny materiál? Všetko má svoju stopu, nakupovať s rozvahou je alfa a omega.

Máte nejaký osvedčený tip na udržateľnejšiu domácnosť, ktorý by sa mohol hodiť našim sledovateľom?

Dopriať si čas na rozhodnutie. Nemusíme mať v tom byte všetko do 48 hodín. Na každú kúpu sme sa vyspali – aj týždeň, kým sme si neboli istí, že to je ten pravý kúsok a že sa nám bude do bytu hodiť. Ale napr. tým, že ja seba a svoje nákupné správanie už veľmi dobre poznám (vďaka rokom vedomého praktizovania) tak napr. náš stôl bol láska na prvý pohľad. Hneď som vedela, že ten je pre nás stvorený.

Čo podľa vás zútulní každý priestor?

Sú ľudia, ako moja mamina (ahoj mami :D), ktorí považujú náš byt za trochu prázdny - sú zvyknutí na ozdoby, sošky, magnetky. Práve tie maličkosti, ktoré im ten pocit domova vytvárajú. Pre mňa sú to lapače prachu a vizuálny smog. V mojom byte som chcela docieliť aj to, aby sme sa tam vedeli sústrediť na našu prácu, pretože ja aj priateľ robíme veľa z domu. Takto mám pocit, že náš byt dýcha a cítim v ňom veľký pokoj.


Z Natálie a jej priestoru sa nedá cítiť nič iné ako číra vľúdnosť, pozitívna energia a zmysel pre dizajn.

Z Natálie a jej priestoru sa nedá cítiť nič iné ako číra vľúdnosť, pozitívna energia a zmysel pre dizajn.

A čo by mal mať každý doma?

Projektor. (smiech) Je to jedna z tých vecí, ktoré mi v byte dobre slúžia. Veľmi ma prekvapilo o koľko je lepší ako klasický televízor.

Aký je váš obľúbený Lejaan produkt?

Jednoznačne vaša kolekcia COLOUR MELANGE. Máme bledoružovú sedačku a vedela som, že ju chcem 1. ochrániť (smiech) a po 2. spestriť ešte nejakými inými odtieňmi ružovej/farbami. Nájsť niečo, čo sa dá na ňu prehodiť, aby to nebola deka, ktorá pre mňa tento účel hlavne po vizuálnej stránke veľmi nespĺňala, by bolo veľmi, veľmi ťažké, keby som neobjavila vás.

A čo s ceduľkou Lejaan máte v hľadáčiku práve teraz?

Ja mám od Lejaan zatiaľ všetko, čo potrebujem. Máme (pre niekoho možno 'len') 2 sady posteľného prádla – jednu dáme prať, druhú prezlečieme. Stačí nám to. Každá jedna vec od Lejaan, nám robí radosť a dobre slúži – nechcem zhromaždovať nadbytok.

Keby ste si u Lejaan mohli objednať akýkoľvek produkt na mieru, aký by ste si vybrali?

Deku. Deka je asi posledná vec do nášho bytu, ktorú stále nemáme. Do dnešného dňa žiadna nespĺňa moje požiadavky.


Natália do svojho nového domova reflektovala nielen seba, ale aj svoju vášeň pre udržateľnosť.

Natália do svojho nového domova reflektovala nielen seba, ale aj svoju vášeň pre udržateľnosť.

Môj obľúbený rituál je…

Raňajky s priateľom. U nás robí raňajky on a vždy ich papáme spolu. Stáva skôr, urobí raňajky, zobudí ma a spolu sa napapáme a až potom sa nám začína deň.

Obľúbené miesto v byte je…

Mení sa mi to, ale momentálne si vždy pri vstupe do kúpeľne poviem, ako veľmi sa mi páči. (smiech)

Moje najobľúbenejšie bytové doplnky sú…

Obraz od Viktora Freša a najnovšie od Mišky Červenej.

Doma najradšej nosím…

Staré veci na doma. Nerada vyhadzujem oblečenie, takže moje veci na doma majú niektoré aj 12 rokov.

Keď príde niekto prvýkrát na návštevu, vždy ho prekvapí, že…

Vždy pripravíme jedlo, dezert a domácu kombuchu. Mám rada dobré jedlo a rada si ho vychutnávam s ľuďmi, ktorých mám rada.


„Každý jeden kúsok v tom byte milujem a verím, že nám bude veľmi dlho slúžiť.“

„Každý jeden kúsok v tom byte milujem a verím, že nám bude veľmi dlho slúžiť.“

Sprcha, alebo vaňa?

Vaňa.

Ranné vtáča, alebo nočná sova?

Nočná sova.

Spánok pod hviezdami, alebo v luxusnom hoteli?

Bojím sa klieštov, takže v hoteli. (smiech) Ale najradšej mám Airbnb a tiež, keď som reálne u niekoho doma.

Staré veci z druhej ruky, alebo novinky?

Aj-aj. Milujem túto kombináciu.

Minimalizmus, alebo maximalizmus?

Minimalizmus.

Dokonalý poriadok, alebo kreatívny chaos?

Ja som chaos, ale snažím sa byť poriadok. (smiech)

Večer na párty, alebo v posteli?

Obe tieto veci majú svoje čaro.

Ranná káva, alebo čaj?

Čaj.

Jednofarebne ustlané, alebo Mix & Match?

Vizuálne Mix & Match no z praktického hľadiska je to pre mňa jednofarebná voľba.


PRODUKTY Z ČLÁNKU:

Béžové obliečky Wooden Essence

Béžová plachta Wooden Essence (pripravujeme)

Hnedá pletená deka Monochrome Melange

Hnedý dekoračný vankúš Monochrome Melange

Žltá pletená deka Colour Melange

Žltý dekoračný vankúš Colour Melange

Červená pletená deka Colour Melange

Červený dekoračný vankúš Colour Melange

Béžové uteráky Gentle Organic

Hnedé uteráky Gentle Organic

Mohlo by sa vám páčiť

Na návšteve u Lukáša Kimličku

Na návšteve u Lukáša Kimličku
Študoval módu, venoval sa návrhárstvu, stylingu a dnes je jeho hlavnou doménou módna fotografia. Vitajte v štýlovom byte Lukáša Kimličku, za jeho j...

Na návšteve u Silvie Križanovej

Na návšteve u Silvie Križanovej
Tentokrát sme na návštevu zavítali na miesto, kde vonia zelený čaj a znie detský smiech. K sebe domov nás pozvala mamička, podnikateľka a bývalá mo...
Prehľad článkov