Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 30 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 30 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 30 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2 Doprava zadarmo pri objednávke nad 115 € Vrátenie do 30 dní zadarmo Navštívte náš pražský showroom | Otvorený každý deň | Jaromírova 4, Praha 2

Magazín LEJAAN

KÚZLO INTERIÉRU OČAMI MARTINY ŠANDOVEJ

KÚZLO INTERIÉRU OČAMI MARTINY ŠANDOVEJ

@ti_architekti

Ľahkosť spojená s útulnom, estetika pretkaná funkčnosťou. Tak by sme definovali prácu interiérovej dizajnérky Martiny Šandovej zo štúdia ti architekti, ktorá do svojich realizácií necháva preniknúť svoj prirodzený talent, rokmi získaný um a aj tie najtajnejšie priania svojich klientov.

Zistili sme, ako nad projektmi premýšľa, kedy si uvedomila svoju náklonnosť k farbám, aký kľúč sa podľa nej skrýva za perfektne exekuovanou kombináciou materiálov alebo prečo prepadla nášmu systému Mix & Match.

Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že sú stavby tým, čomu sa chcete profesijne venovať?

Časom to nejako vyplynulo samo. Vždy ma to ťahalo k výtvarnej, umeniu a celkovo oblastiam, na ktoré je lepšia pravá polovica mozgu. Na strednej som študovala grafiku a nejako som sa z 2D prehupla do 3D k riešenie priestoru a interiérovému dizajnu, čo ma bavilo a baví dodnes. Keď nad tým ale tak premýšľam, asi to vo mne bolo už od detstva. Nedávno mi rodičia opäť rozprávali, že ma ako malú učili na bicykli a namiesto sústredenia sa na jazdu som neustále hodnotila domčeky, ktoré sa mi páčili, a komentovala farby ich záclon. (smiech)

Aký štýl je vám najbližší?

Vlastne by som asi nedokázala vybrať jeden. Dôležitý je pre mňa predovšetkým výsledný návrh a to, či je v nejakom estetickom súlade a má svoje výtvarné či dispozičné kvality. Potom mi na tom už tak nezáleží, či tiahne viac k minimalizmu, eklektizmu, extravagancii… To je vlastne na tejto práci pekné, že chodia rôzne zadania a vy si tak môžete vyskúšať napríklad aj viac štýlov vo svojom osobitom podaní.


Dom v Malešiciach je doplnený o umelecké diela Michaely Červenej, Davida Krňanského či Richarda Konvičky.

Dom v Malešiciach je doplnený o umelecké diela Michaely Červenej, Davida Krňanského či Richarda Konvičky.


Čo Vás na vzájomnej spolupráci v štúdiu ti architekti, ktorého ste neoddeliteľnou súčasťou, baví najviac?

Každý máme trochu iné zameranie, niekto je viac architekt, stavbár, niekto viac zameraný na detail. To so sebou nesie viac uhlov pohľadu a mnohokrát zaujímavejšie výsledky.

Venujete sa spoločne interiérom, rekonštrukciám aj novostavbám. Aké projekty sú vaše najobľúbenejšie?

Iba dekorovanie interiéru nerobíme. Berieme si vždy projekty ako väčšie celky, takže vlastne každý náš interiér je rekonštrukcia, kedy meníme dispozíciu aj povrchy. Či mám teda radšej rekonštrukcie alebo novostavby je ťažké povedať. Oboje má svoje plusy a negatíva. V prípade rekonštrukcií sa môžu objaviť kúzelné historické prvky, ktoré potom radi zachovávame, odhaľujeme a kombinujeme s niečím súčasným. To nás baví. Zároveň sa ale môže objaviť množstvo nečakaných faktorov, ktoré sú pre nás náročnejšie na spracovanie.

Pri realizácii rodinného domu v Malešiciach, ktorý okrem iného obsadil prvú priečku v súťaži Interiér roka, ste sa s tímom rozhodli pre pomerne masívny kuchynský ostrovček vo výraznom ružovom odtieni. Rada experimentujete s farbami?

Vždy som si myslela, že to „moje“ sú skôr neutrálne tóny a obmedzená paleta farieb, ale keď sa vlastne pozriem na svoje realizácie, sú pomerne farebné. (smiech) Pri tomto konkrétnom projekte to bola ale aj jedna z požiadaviek klienta – má rád farby, a tak bolo našou úlohou ich do návrhu zakomponovať. Použiť na ostrovček práve ružovú vyplynulo z rozhodnutia odhaliť betónový strop. Ružová príjemne kontrastuje s industriálnym charakterom stropu, ktorý sme ale chceli skôr potlačiť, aby priestor nepôsobil studene, ale naopak sviežo a hravo.


Highlightom miestnosti sa stal jedinečný ružový ostrovček, ktorý nadchne aj vykúzli úsmev na tvári.

Highlightom miestnosti sa stal jedinečný ružový ostrovček, ktorý nadchne aj vykúzli úsmev na tvári.

(Nielen) Do tohto projektu ste sa rozhodli zakomponovať produkty Lejaan. Prečo?

Nie je to vždy pravidlom, že by sme pre klientov vyberali aj obliečky či dekorácie. Niekto má buď svoje, alebo si tieto „detaily“ chce už riešiť sám. Pri tomto projekte som bola veľmi rada, že môžem pomôcť aj s výberom textilu. Konkrétne kolekcia Tobias' Dream a Never Too Late sa nám úžasne hodila do našej palety farieb. Ďalšie kritérium boli odporúčania, ktoré sa mi v tom čase zišli od príbuzných a kamarátov, ktorí boli nadšení z toho, aké sú príjemné.

Kde ste na Lejaan prvýkrát narazili?

Je to tak dva roky späť, keď som zháňala darček k narodeninám a radila som sa o kúpe s kamarátkou. Tá si v tom čase obliečky práve zaobstarala, týždeň už v nich spala a veľmi ich chválila. Značku som ale zaregistrovala už predtým, a to cez Instagram. Pamätám si, že ma zaujala veľmi peknou prezentáciou, fotkami, grafikou.

Aká naša kolekcia sa vám páči najviac?

Teraz to bude znieť ako vopred dohodnutá odpoveď, ale vlastne všetky. Možno práve preto ešte sama žiadnu nevlastním. Stále len všetkých obdarovávam alebo dávam do projektov a sama sa nedokážem rozhodnúť, ktoré obliečky si zaobstarám ako prvé. (smiech) Ale už je na čase sa rozhodnúť a pre začiatok to asi vyhrá nejaká neutrálna farba v organickej bavlne.


JAKÝM ZPŮSOBEM PŘISTUPUJETE K MATERIÁLŮM A JEJICH VZÁJEMNÉMU KOMBINOVÁNÍ?

Zvolená kombinace materiálů a barev už navozuje určitou atmosféru a blíží se k nějaké škatulce stylu. Takže záleží čeho chci docílit. Chci pánský luxusní styl? Použiju například tmavší dřevo, kůži, pěkný kov, mramor… Vždycky se ale držím toho, že jeden materiál by měl být highlightem a neměl by se prát se třemi dalšími. Všechno je to jen o citlivé kombinaci textur a struktur barev tak, aby ničeho nebylo příliš moc, nebo naopak málo.

JAKÉ HLAVNÍ VÝHODY VIDÍTE V NAŠEM SYSTÉMU MIX & MATCH, KTERÝ LADĚNÍ KOLEKCÍ NAVZÁJEM UMOŽŇUJE?

Moje guilty pleasure je si dát kafe a něco dobrého v posteli. A samozřejmě se tím kafem často poleju, a pak převlékám celou postel. (smích) To asi není odpověď kterou jste čekali, ale pro mě je velká výhoda nakoupit si různé barvy a politý polštář vyměnit místo bílého za šedý a nestresovat se, že vše není tón v tónu. Zároveň ladění různých barev umožňuje, že ložnice působí pokaždé trochu jinak a interiér dostává co chvíli nový vibe. Jednou může být neutrálně minimalistický, jindy pestřejší… Třeba jako teď s příchodem léta.

V RODINNÉM DOMĚ V MALEŠICÍCH SE MIMO JINÉ OBJEVUJE MNOHO OBLÝCH TVARŮ. JE ZA TÍM NĚJAKÝ ZÁMĚR?

Dům je vlastně taková funkcionalismem inspirovaná kostka doplněná o dvě kulatá okna. Na ty jsme vlastně tak trochu tvarově navázali i uvnitř prostoru. Zároveň nám obliny pomáhají, aby interiér působil více hravě, mile a rozbila se jeho strohost. Nějak nám to k mladé veselé rodině s dětmi šlo více než přísný minimalismus a ostré rohy. 


Svieži a farebný priestor, ktorý svojou hravosťou perfektne podčiarkuje budúcich majiteľov.

Svieži a farebný priestor, ktorý svojou hravosťou perfektne podčiarkuje budúcich majiteľov.

Preferujete, keď príde klient s jasnou víziou, alebo oceníte možnosť mať voľnú ruku?

Myslím si, že nejaké mantinely a nasmerovanie sú v rámci zadania vždy dobré a pomôžu k tomu, aby sme sa s klientom pochopili, boli na rovnakej note… Určite nie je príjemné pracovať na niečom, kde len prekresľujete niečiu víziu a nie sú vypočuté vaše názory a nápady. Takáto spolupráca potom nedáva zmysel a neobohatí ani jednu stranu.

A ako to bolo pri tejto realizácii?

Tu bola spolupráca veľmi príjemná a bol to jeden z projektov, kde sme mali v podstate voľnú ruku. Samozrejme v rámci možností a s ohľadom na rozpočet.

Ako najlepšie dosiahnete útulný priestor? Poradíte našim čitateľom?

Už pri navrhovaní sa snažím premýšľať nielen nad dispozíciou a technickými aspektmi, ale rovno aj nad tým, kde je najlepšie miesto pre útulné zákutia, či sa do „tohoto“ rohu zmestí väčší kvet, kam si budúci majitelia dajú menšiu lampičku pre intímne osvetlenie, či zostáva nejaká voľná stena pre obraz, plagát či fotku… Všetky tieto veci podľa môjho názoru robia útulný domov a je jedno či sa zaplní hneď, alebo až v priebehu času. Zároveň sme každý iný. Ja sa osobne cítim najlepšie v priestore, ktorý nie je zas až tak preplnený, môžem sa v ňom nadýchnuť, ale zároveň v ňom nesmú chýbať kvety, vankúše, deky, sviečky, knihy.

Máte nejaké motto/pravidlo, ktoré vás prevádza naprieč realizáciami?

Že niekedy je dobré nechať veci odležať a oddýchnuť, pozrieť sa na ne na druhý deň s čistou hlavou.


PRODUKTY Z ČLÁNKU:

Detské ilustrované obliečky Tobias' Dream

Detské staroružové obliečky Never Too Late

Biele obliečky Organic Cloud

Šedobiele obliečky Frozen Lake

Béžové dekoračné vankúše Woven Monocolour

Béžová dekoračná deka Woven Monoclour

Mohlo by sa vám páčiť

Miesta, kde si Lejaan môžete vyskúšať na vlastnej koži

Miesta, kde si Lejaan môžete vyskúšať na vlastnej koži
Naše obliečky, uteráky a ďalšie produkty nájdete v hoteloch, penziónoch a kúzelných chalúpkach po celej Českej republike. Je nám cťou byť súčasťou týc...

O spomienkach aj víziách s kreatívnou riaditeľkou Lejaan

O spomienkach aj víziách s kreatívnou riaditeľkou Lejaan
Jana Hučíková nielenže zažila prvé krôčiky Lejaan, ale tiež sa z veľkej časti podieľala na tom, aký je dnes. Udržateľný, minimalistický, novátorský, r...
Prehľad článkov